Nejnovější příspěvek před 3 lety Nejnovější příspěvek před 3 lety od Štěpánka Malinová

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti

Mladý pár si pořídil svou první nemovitost, do které vložili veškeré své úspory, navíc si ještě půjčili od rodičů a od přátel, aby si nemuseli brát hypotéku. Nemovitost mají částečně zařízenou a vybavenou a rádi by jí nyní pojistili. Nás se zeptali: „Je ten správný čas na uzavření pojistky, když ještě nejsou zcela ve finále ohledně vybavení a zařízení?“. Dále pak mají otázku: „Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?“. Od sousedů se navíc dozvěděli, že svůj dům pořídili za velmi příznivou cenu a že měli štěstí. Z toho vyplynula jejich poslední otázka: „Neměli bychom dům a domácnost pojistit na větší částku, než byla pořizovací cena?“. Předem děkují za zkušenosti i názor odborníků.

Počet komentářů v příspěvku Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti 2 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti559x zobrazeno
Příspěvek Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
15. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den,

gratuluji k nákupu Vaší první nemovitosti! :)

„Je ten správný čas na uzavření pojistky, když ještě nejsou zcela ve finále ohledně vybavení a zařízení?“
Rozhodně ano. Stát se může kdykoli cokoli a to, že ještě rekonstruujete nebo dovybavujete a další investice Vás ještě čekají rozhodně neznamená, že nemusíte být kryti. Pojistit co nejdříve.

„Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?“
Pěkné vysvětlení či přirovnání si pamatuji od jedné pojišťovací specialistky. Pokud byste si svoji nemovitost představili jako domeček pro panenky, otevřeli strop, převrátili jej a zatřepali, vše co vypadne je kryto pojištěním domácnosti (nábytek, elektronika, osobní věci, atp.), vše co by zůstalo připevněné k podlaze nebo stěnám je kryto pojištěním nemovitosti (kuchyně, zařízení koupelny, sanita, dveře, podlahy, rozvody, ale také obálka domu, okna, atp.).

„Neměli bychom dům a domácnost pojistit na větší částku, než byla pořizovací cena?“
Určitě ano. Zkuste odhadnout, za kolik byste nemovitost v případě nějaké živelné katastrofy či požáru mohli uvést do původního stavu (veškeré vnitřní vybavení, rekonstrukce rozvodů, střechy, krytiny, fasády). Samozřejmě, že čím větší částka to bude, tím bude pojištění dražší, proto nic nepřehánějte. Pokud budete přepojištěni, pojišťovna Vám statisíce navíc stejně nikdy nevyplatí.

18. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den,

jednotlivě k vašim třem otázkám:

 „Je ten správný čas na uzavření pojistky, když ještě nejsou zcela ve finále ohledně vybavení a zařízení?“
 
Ano, pokud se stanu majitelem RD, neměla bych otálet s uzavřením pojistky. U domácnosti, kdy předem pravděpodobně neznáte finální pojistnou částku, je třeba na toto myslet a nezapomenout po dokončení pojistnou částku navýšit. Nabízí se možnost, zda neuzavřít pojistnou částku rovnou na finální limit. Osobně bych to moc nedoporučovala. Zvolte skutečnou pojistnou částku a poté navyšte. Pokud by došlo k pojistné události v meziobdobí, kdy ještě nemáte domácnost vybavenou a byly "přepojištěni", pojišťovny plní pouze do skutečné škody. Platili byste zbytečně vysoké pojistné. Samozřejmě také záleží na předpokládané době, kdy si domácnost zcela vybavíte. Pokud se jedná o měsíc, asi bych neřešila a pojistnou částku stanovila finální. Pokud se jedná o rok a déle, stanovila bych skutečnou cenu a poté navýšila. Jedná se především o dražší spotřebiče, které pojistnou částku mohou navýšit. 
Doporučuji u pojištění nemovitosti i domácnosti nezapomenout na pojištění odpovědnosti.

„Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?“.

Vybaveni domu nebo bytu kryje pojištění domácnosti. Jedná se o nábytek, elektroniku, sportovní vybavení, koberce apod. Jednoduše, vše, co se dá z bytu nebo domácnosti odebrat, spadá do pojištění domácnosti. 
Do pojištění domácnosti můžete také zahrnout věci, které máte uložené ve vašem sklepě, půdě, balkoně, ale třeba i v zahradním domku. 
Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené přímo na nemovitosti.  Jedná se o části, které jsou neodlučitelně spojeny a nelze je z nemovitosti odnést. 
Co přesně spadá do  pojištění domácnosti nebo nemovitosti lze najít v pojistných podmínkách včetně výluk. U pojištění krádeže, pozor na limity zabezpečení.

„Neměli bychom dům a domácnost pojistit na větší částku, než byla pořizovací cena?“

Zde je odpověď celkem jednoduchá. Každá pojišťovna má své kalkulátory, které zohlední m2, lokalitu apod. Z těchto údajů se vypočte pojistná částka a tu doporučuji dodržet. Pokud si budete stanovovat pojistnou částku sami, při pojistné události by se mohlo stát, že jste podpojištěni (pojišťovna by vám pojistné plnění krátila) nebo přepojištěni (platili byste zbytečně vysoké pojistné a pojistné plnění byste z takto vysoké pojistné částky stejně nedostali).
Jediné, co se sami rozhodněte, zda zvolit indexaci. Tzn. pokud ano, sama pojišťovna vám pohlídá, aby pojistné částky byly vždy aktuální. V případě navýšení pojistné částky ( v drtivé většině se indexuje k výročí vaší pojistné smlouvy) se vám samozřejmě navýší i pojistné. Nejedná se ale o nijak závratné navýšení.
Pokud nebudete chtít indexovat, je to možné, ale sami myslete na cenu nemovitosti. Zvlášť v současné době je evidentní, že pořizovací cena nemovitosti je zcela odlišná od ceny např. před 3 roky.

V případě dalších dotazů, mě můžete kontaktovat. Kromě realitního a hypotečního makléře, mám přes 20 let zkušeností s pojištěním.

S přáním hezkého dne
Štěpánka Malinová

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru