Jaké změny přinese zrušení daně z nabytí nemovitých věcí?
Co přinese za změny zrušení daně z nabytí nemovitých věcí s investicí do vlastního bydlení? Bude teď pořízení vlastní nemovitosti dostupnější? Na tyto otázky se zaměříme na blogu Nezávislého realitního portálu.
Daň z nabytí nemovitých věcí
Pokud jste v minulosti investovali do koupě nemovitosti, týkala se vás, coby kupujícího, daň z nabytí nemovitých věcí. Ta činila 4 % tržní ceny nemovitosti a měli jste povinnost ji uhradit do konce 3 kalendářního měsíce od provedení vkladu do katastru nemovitostí. To už teď naštěstí neplatí. Poslanecká sněmovna reagovala na jaře letošního roku na důsledky koronakrize návrhem zrušení daně z nemovitých věcí. S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo ke dni 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později.* Zákon bude také upravovat prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitostí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let, nabytých po 1. lednu 2021. U vlastního bydlení pak zůstává časový test 2 roky.
Je teď ten nejlepší čas na nákup nemovitosti?
Patříte mezi ty, kteří odkládali investici do vlastní nemovitosti a bylo pro vás placení DNNV překážkou pro její získání? Právě teď bude ta nejlepší chvíle investovat do vlastního bydlení díky úspoře finančních prostředků ze zrušení této daně.
Vrácení daně z nabytí nemovitých věcí
Koupili jste si nemovitost a vklad na katastr nemovitostí byl proveden v průběhu prosince 2019 či později? Pokud jste již s předstihem odvedli DNNV za pořízení této nemovitost, stačí si pouze zpětně zažádat o vrácení tohoto přeplatku na příslušném finančním úřadě.
Daňové odpočty z hypoték zůstanou
Návrh, který původně počítal i se zrušením možnosti uplatňovat si po roce 2021 odpočty úroků z nově uzavřených hypotečních úvěrů jako nezdanitelné části základu daně, neprošel. Znamená to, že odčitatelná položka od základu daně z příjmů ve výši úroků z úvěrů na bydlení zůstává zachována a byla snížena pouze její maximální výše, a to z nynějších 300 tisíc korun na 150 tisíc korun s platností od 1. 1. 2022. Na vše před tímto datem se i nadále bude uplatňovat původní limit.