Jak se zvyšující ceny nemovitostí projevily na poptávce?
Během prvního čtvrtletí tohoto roku nemovitosti zdražily nejvíce za deset let. Z dat Eurostatu* vyplývá, že byty a domy v České republice zdražily průměrně o 8,9 %. Oproti tomu sledujeme zvýšený zájem o hypotéky, které jsou díky nižším úrokovým sazbám dostupnější. Jak se tyto trendy projevily v poptávce po nemovitostech? Zeptali jsme se na názor odborníků z Nezávislého realitního portálu.
Štěpánka Malinová
„Poptávající bych rozdělila na dvě skupiny. První skupinu tvoří lidé, kteří řeší své bydlení. Kvůli pomalé výstavbě nových bytů ceny nemovitostí stále míří raketově vzhůru. Důsledek těchto vysokých cen je větší poptávka po menších bytech. Lidé netouží bydlet v menších bytech a mít přelidněné domácnosti, chtějí prostor, který si však nemohou dovolit. Naproti tomu jim nižší úrokové sazby dovolí pořídit si alespoň tyto menší byty. Když jsem již zmínila nízké úrokové sazby – i přes vysokou cenu nemovitostí je obrovský zájem po chatách a chalupách. To ale více připisuji covidové situaci. Druhou skupinou lidí můžeme označit jako investory. Vzhledem k dostupnosti nižších úrokových sazeb mají zájem o byty, které mohou dlouhodobě pronajímat a zároveň chránit své finanční prostředky před inflací.“
Honza Ptáček
„U bytů v Praze eviduji zvýšenou poptávku. Každý týden si do systému zakládám několik desítek zájemců o byty všech velikostí. Poptávky mám na byty v jakémkoliv stavu, bez ohledu na to, zda je byt původní, po rekonstrukci nebo i zničený. Pokud se nastaví dobře cena, je byt prodaný během několika dní, maximálně několika týdnů. Pokud majitel nespěchá, je tu i možnost cenu „aukčnit“ a zvýšit tak šanci na vyšší prodejní cenu. Osobně jsem však příznivcem správně nastavené ceny a prodeje s jasnými parametry, což zvyšuje důvěryhodnost celé transakce.“
Silviana Kölblová
„Poptávka po nemovitostech je stále velká, nemovitosti ve velkých městech jsou stále nedostupnější. Druhé největší město Brno prolomilo hranici v ceně nemovitostí, ceny bytů v novostavbě se dostaly v 1.Q. 2021 na hranici více než 108 000 Kč/m2, oproti roku 2019 tak nemovitosti podražily o 27 % až 30 %. Nejvíce je zájem o malometrážní byty s dispozicí 1kk a 2kk. Klienti financují koupi nemovitosti, jak z vlastních zdrojů, tak především pomocí hypotéky, které nabízejí nejnižší úrokové sazby v historii. Stále máme zažitý zvyk vlastnit nemovitost, nabídka je zatím stále malá, což vede k nárustu cen.“
Jiří Šimon
„Stoupající ceny nemovitosti mají za důsledek především skladbu zájemců, kteří v současné době nemovitosti kupují. Aktuálně ve velké míře kupují nemovitosti především jednotliví investoři, kteří do nemovitosti ukládají své prostředky v důsledku obavy z budoucího vývoje ekonomiky a především inflace. Naopak na ústupu jsou zájemci, kteří pořizují nemovitost pro své vlastní bydlení. Tato skupina v mnoha případech na koupi vůbec nedosáhne, protože ceny jsou tak vysoko, že případnou splátku hypotéky a závazek na desetiletí dopředu prostě odkládají. Jednoduše již nejsou ochotni platit tyto přemrštěné ceny a raději vyčkávají. Takže současnou poptávku, a tím způsobený růst cen, živí především lidé, kteří ukládají své, někdy i celoživotní, úspory do bezpečného přístavu, kterým jistě nemovitosti jsou a z dlouhodobého hlediska i budou.“
Ing. Elen Kadeřábková
"Poptávka rozhodně převažuje nabídku. Největší hlad je po chatách a chalupách. Jakmile nějakou novinku začnu veřejně inzerovat, ozve se okamžitě mnoho zájemců, a prodej řešíme častokrát aukcí. Dochází tak k navyšování už tak vysokých cen třeba o 7-10 %."
Zajímají vás další otázky cen nemovitostí? Realitní makléři vám ochotně odpoví na všechny vaše dotazy v realitní poradně!