Co s hypotékou, když se zbrzdí či prodraží výstavba?
Sjednali jste si na výstavbu nemovitosti hypotéku? Stavební firma nestíhá, podcenili jste dokumentaci či právě nemají řemeslníci volnou kapacitu, aby vám natahali nové rozvody elektřiny? Na Nezávislém realitním portálu vám poradíme, jak za této situace postupovat.
Oslovení úvěrové banky
Jedním z prvních východisek k finančnímu zaopatření vaší hypotéky se jeví oslovení úvěrové banky, u níž máte sjednanou hypotéku. Doporučujeme zbytečně neotálet a bankou oslovit včas a zároveň otevřeně informovat o stávající situaci. Banky jsou na obdobné události předem připravené, jelikož pracují s určitým finančním polštářem, tzv. hypoteční rozpočtovou rezervou, která vám umožňuje účelově navýšit sjednaný úvěr pro vyšší čerpání hypotéky. Vše samozřejmě záleží na podmínkách sjednaných s úvěrovou bankou.
Možnost změny splátek hypotéky
Banka by vám měla umožnit změnu rozložení splátek hypotéky oproti původnímu harmonogramu, zvýšit objem finančních prostředků nebo časově prodloužit čerpání hypotečního úvěru. Tyto možnosti nad rámec hypotéky jsou zpravidla bankou zpoplatněny.
Refinancování hypotéky
Pokud vám však banka nehodlá vyjít vstříc, například kvůli prodražení stavebního materiálu spojeného s novostavbou, existuje i možnost refinancování vaší hypotéky u jiné banky.
Finanční pomoc rodiny či přátel
Mezi jednu z posledních možností lze zařadit i finanční pomoc rodiny či přátel, avšak pozor na možné navazující rodinné nesrovnalosti, ne nadarmo se říká, že pořádek dělá přátele.
Potřebujete poradit s navýšením hypotéky? Položte svůj dotaz do realitní poradny, kde vám na všechny otázky odpoví profesionální realitní makléři z Nezávislého realitního portálu.
Co radí realitní makléřka Veronika Srb Balnarová z platformy pro realitní makléře QARA s.r.o.?
"Alfa a omega obou situací je včasná komunikace s bankou.
V případě, že se výstavba zbrzdí, tak je to ten menší problém, a je důležité to oznámit v bance a požádat o prodloužení čerpání hypotéky. V základu se u výstavby čerpání nastavuje na 24 měsíců, ale banka vám budu umět vyjít vstříc. Sice ne zdarma, protože vám vyhotoví dodatek a budou chtít poplatek, ale nikterak zdrcující (pár tisíc, banka od banky). Je to dobrá investice za svůj klid, že se vše stihne.
Druhá situace má více východisek...
Svým klientům na začátku vysvětluji, že je lepší si VŽDY vzít v bance víc než po sléze řešit, že vám nějaké prostředky chybí. Hlavně u výstavby to je velmi časté a když se vám rozpočet nerozjede u výstavby, tak u zařizování nové domácnosti určitě... A kdybyste úvěrový rámec náhodou nevyčerpali, tak se dá u většiny bank 20% hypotéky nevyčerpat, bez jakéhokoliv poplatku. Což si myslím, že za ten klid stojí.
Výše zmíněná rada je skvělá, než si pořídíte hypotéku, ale když už ji máte rozčerpanou nebo nedej bože vyčerpanou a nastane situace, kdy vám finance prostě chybí, tak je potřeba jednat. V článku je zmíněno několik možných řešení.
Za mě je nejdůležitější precizně spočítat rodinný rozpočet, stejně jako před schválením hypotéky, abyste věděli, co si můžete ještě dovolit. Vzít si navýšení hypotéky, druhou hypotéku nebo třeba půjčku na lepší bydlení - to lze relativně snadno, ale pak se také musí splácet. A aby šlo správně i splácení, tak je důležité si nechat ideálně od odborníka spočítat rozpočet a najít zároveň i to nejlepší řešení pro daného klienta. Co klient, to originál a je potřeba mít řešení navrhnuté na míru.“