Byt či dům? Do čeho se vyplatí investovat
O vlastním bydlení sní mnoho Čechů. Řada z nich dokonce neřeší, zda mají kolem domku malý pozemek, hlavně, že mají zahrádku. Co je výhodnější investice? Byt či dům? Na misky vah si kromě údržby, splnění snu, vaše možnosti dojíždění dejte i pořizovací náklady a výhodu investice do budoucnosti.
Když kupujete první nemovitost
Nákup vlastního bydlení není snadný. Pokud se však pro něj rozhodnete, věřte, že v dnešní době se ceny bytu v centru města a domy na okraji, pohybují ve stejných cenových rozmezích. Oboje se dá pořídit okolo 3-6 milionů korun. Záleží, jak velkou nemovitost hledáte.
Trendem mladých lidí je nákup bytu. Kdy jim přesně tato nemovitost šetří hlavně čas. Ať už dlouhé minuty strávené v autě, nebo hodiny péče o zahradu či zvelebování domu. Dalo by se stručně říci, že při koupi bytu či domu nehrají hlavní roli peníze, ale “pohodlí” budoucích majitelů.
Dům či byt? Udělejte si pro a proti
Jestli je pro vás lepší koupit byt v centru či dům na okraji města, zjistíte z našeho seznamu výhod a nevýhod. Když si ke každému bodu přiřadíte svoji současnou situaci, lépe si ověříte, která varianta vlastního bydlení je pro vás výhodnější.
Dům na okraji Prahy
Výhody:
- zahrada (bazén, prostor pro děti, zvíře, grilování, atd.)
- klidnější prostředí
- sousedé ve větší vzdálenosti
- čistší vzduch
- více prostoru
- více úložného prostoru
- můžete si pouštět hudbu v domě i po 22.00
- snadno změníte vnitřní dispozici bez nutnosti povolení
- v případě novostavby můžete více zasahovat do celkové vnitřní dispozice
- dům lze rozšířit o zimní zahradu nebo přístavbu
- v domě lze zařídit drobné podnikání a část nákladů dávat legálně do nákladů podnikání
- parkování bez problémů
Nevýhody:
- horší dopravní dostupnost
- menší občanská vybavenost
- nutnost častější a nákladnější údržby domu
- vyšší náklady na bydlení
Byt v centru
Výhody:
- občanská vybavenost
- zabere méně času na údržbu
- snadná dopravní dostupnost kamkoliv
- oproti domu nižší náklady na údržbu
- můžete odjet na dovolenou a neřešit, kdo vám zalije zahrádku
Nevýhody:
- méně soukromí
- nutná péče o společné prostory
- více hluku
- výpary z hustého provozu
- bydlení bez zahrádky (pokud nemáte přízemní byt)
- v případě výstavby nových bytů jste limitováni vnitřními dispozicemi
- byt nelze rozšířit o přístavbu, pokud si nekoupíte i sousední byt
- pro možnosti firmy v bytě musí dojít k rekolaudaci na nebytové prostory (hodně razítek a úřadování)
Kdy se vyplácí investovat do nemovitosti
Když se rozhodnete koupit vlastní nemovitost, nebojte se, že by šlo o špatnou investici. Nákup domu či bytu se vždy vyplatí.
“Pro účely investice není úplně nutný typ nemovitosti, ale spíše ekonomika a čísla nemovitosti. Nemovitosti sami o sobě dlouhodobě na hodnotě rostou. Samozřejmě se jich také týkají ekonomické cykly, ale bereme-li toto v potaz při nákupu či prodeji, jsou nemovitosti vždy zajímavým investičním nástrojem. Stejně tak, jako u jiných investic jsou důležitá očekávání a možnosti s jakými nemovitost pořizujeme (lokalita, náklady na pořízení, náklady na provoz/údržbu, zajištění nájemníka, technická náročnost, právní stav nemovitosti, požadovaný výnos, očekávané zhodnocení, likvidita). Mohu pořídit dům, který díky lokalitě pozemku může mít větší zhodnocení než byt a samozřejmě i velké domy se dají pronajmout se zajímavým měsíčním výnosem z nájemného. Obecně jsou však z investičního pohledu nejzajímavější malometrážní byty - garsonky, 1+kk, 1+1. Důvodem jsou nižší pořizovací náklady, nízké provozní náklady, snazší zajištění nájemníka, vyšší výnos kvůli poptávce, jednodušší a rychlejší likvidita," vysvětluje makléřka Mirka Marcineková.
Pokud se na koupi vlastní nemovitosti díváte jako na investici a rozhodujete se podle toho, co bude mít za pár let větší hodnotu, pak byste měli vědět toto:
"Ztráta hodnoty je patrnější u domů, je zde více věcí, do kterých je třeba investovat při údržbě, tím se samozřejmě snižuje výnos. Výhodou je však pozemek pod domem, který v případě prodeje domu může vložené náklady uspokojivě kompenzovat. Vysoká poptávka po menších bytech je dlouhodobým trendem, který bude zřejmě pokračovat i nadále. V dnešní době tomu napomáhá také tzv. sdílená ekonomika a krátkodobé pronájmy tipu airbnb či booking," říká makléř.
A co se v případě potřeby rychleji prodá? Byt či dům? "Na rychlost prodeje má vždy vliv poměr nabídky a poptávky, který se samozřejmě nejlépe stimuluje optimalizací ceny. Čím levnější nemovitost v lukrativnější lokalitě, tím atraktivnější a rychlejší prodej," doplňuje Tomáš Nosek.
Stále se nemůžete rozhodnout? Odpovězte si na pár otázek
Pokud nemáte jasno, do které nemovitosti investovat, zkuste si odpovědět na tyto otázky:
- Máte radši pohodlí bytu nebo rádi vyrábíte a kutíte kolem domu?
- Kolik času jste ochotni trávit v autě nebo MHD?
- Družíte se rádi se sousedy?
- O svém volnu vybíráte procházku v lese nebo divadlo?
- Jaké jsou vaše záliby?
- Jak zvládáte horké dny ve městě?
- Nebojíte se cestovat, když sněží?
- Budete mít dostatek peněz na údržbu domu?
- Jste manuálně zruční?
- Bez čeho se ve vašem okolí neobejdete?
- Kolik chcete mít dětí?
- Máte nebo plánujete si pořídit psa?
Vyzkoušejte si lokalitu bydlení na vlastní kůži
Nejdůležitější pro vaši vlastní nemovitost je okolí, a jak na vás působí. Než si pořídíte byt či dům, jeďte se do místa podívat. Zkuste si jet z lokality ráno do práce, do školy nebo na nákup. Rozhlédněte se, co vše v blízkosti najdete, co by vás bavilo a naopak. Jen tak předejdete nepříjemnému překvapení, které po zaplacení zálohy nepůjde vrátit.