Skryté vady
Dobrý den, v roce 2020 koupil syn se snachou RD přes realitní kancelář. V době kdy ještě nebydleli, ale už byla podepsána smlouva o převodu a zaplacena záloha, přišlo deštivé období a sklepem protékala voda. Celou situaci řešili přes makléřku, s původními majiteli bylo dohodnuto snížení ceny o 150 000 Kč. Dle tvrzení majitelů dům neměl žádné skryté vady. V kupní smlouvě nebyly uvedeny žádné problémy, které by se mohly objevit nebo vady o kterých majitel věděl, ale nové majitele neupozornil. Už po roce se začaly projevovat první problémy: mokrá omítka, vlhkost v celé nemovitosti. Letos na jaře syn začal s rekonstrukcí a skryté vady vystupují na povrch. Po oklepání venkovní omítky bylo zjištěno, že dům není podřezán, přesto, že původní majitelé tvrdili opak. Náklady na rekonstrukci se zvyšují, především novými skutečnostmi, které byly zatajeny. Prosím jak nyní postupovat a jak vzniklou situaci řešit? Děkuji za odpověď.
Zdravím Vás.
Na skryté vady u nemovitostí pamatuje Občanský zákoník. Předpokládám, že Vámi zmíněná sleva 150.000,-Kč neřešila dotazovanou skrytou vadu.
V § 2129 je dána pětiletá lhůta pro uplatnění skryté vady na nemovité věci, přesněji 5 let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Oznámení by mělo být učiněno bez zbytečného odkladu, jak říká § 2112 , Lhůta "bez zbytečného odkladu" není přesně stanovena, záleží na konkrétních okolnostech, doporučuji zde nepokoušet štěstí a oznámení, reklamaci, neodkládat. Reklamace by měla být učiněna písemnou formou, ideálně doporučeně s dodejkou. Nový majitel má povinnost prokázat, že vada nemovitosti naplňuje všechny znaky skryté vady, hlavně že tato vada existovala v době převzetí nemovitosti.
Pokud je skrytá vada odstranitelná, má nový majitel právo žádat po prodávajícím její odstranění, nebo slevu z kupní ceny. Pokud odstranitelná není, má nový majitel právo na slevu z kupní ceny, nebo na odstoupení od kupní smlouvy.
Nový majitel sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Provedenou volbu nemůže nový majitel změnit bez souhlasu prodávajícího.
Vzhledem k pravděpodobné neorientovanosti nového majitele v problematice doporučuji využít služeb advokáta, minimálně ve fázi podání reklamace.
Dobrý den,
Dle popisu situace Vás čekají nepříjemnosti a zpočátku také finanční výdaje. Budete chtít po prodávajících peníze a určitě tušíte, že oni Vám je nebudou chtít dát.
Aby advokát, kterého si najmete byl úspěšný ve vymáhání náhrady za skryté vady, budete potřebovat znalecký posudek od soudního znalce v oboru stavebnictví. Takový posudek určí rozsah skrytých vad a návrhy jejich řešení, včetně orientačních finančních nákladů. Jakmile se advokát seznámí s obsahem znaleckého posudku, doporučí Vám správný postup při vymáhání náhrady škod. Při případném soudním sporu slouží znalecký posudek jako hlavní argument pro žalobu.
Z uvedeného popisu situace plynou některá doporučení pro klienty, kteří se teprve chystají prodávat či kupovat:
- Kupující by měl při rozhodování o koupi potlačit emoce a pokud sám není „stavař“, někoho podobného požádat o spolupráci; skrytou vadu neodhalí nikdo (proto je skrytá), ale odborník ze stavebnictví dokáže dle stáří a stavu nemovitosti upozornit na případné budoucí komplikace, poradí, na co si dát pozor, popřípadě sestaví rozpočet rekonstrukce;
- Pro prodávající i kupující je více než vhodné, aby nejpozději při podpisu rezervační smlouvy existoval popis technického stavu nemovitosti, ze kterého je jasně patrné, v jakém stavu se prodávaná nemovitost nachází; předejde se tak případným budoucím sporům „kdo co kdy řekl a neřekl“.
Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz
Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.
Vložit dotaz