12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Dosud se mi nestalo, že by mnou zprostředkovaný nájemník neplatil za energie a byt by tak byl odpojen od elektřiny a plynu. Pečlivě vybírám nájemníky, abych problémy neplatičů řešit nemusel. Řešil jsem ale situace, kdy jsem zprostředkovával pronájem bytu, kde byly odpojené jak elektřina, tak plyn (z důvodu letitého neobývání prostor).Každopádně doporučuji převést energie na nájemníka, neboť tak nájemník bude zodpovědný za výši své spotřeby a případné dluhy půjdou za ním. Pokud by pro neplacení byl odebrán elektroměr a plynoměr, znovupřipojení stojí řádově stokoruny či nižší tisíce (možno nárokovat na nájemníkovi), avšak na majitele nebo nového nájemníka nepřecházejí dluhy za elektřinu a plyn, které mohou dosáhnout i řádově desetitisícových částek.
12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Úkolem realitního makléře při pronájmu nemovitosti je ochránit majitele před riziky plynoucími z nájemního vztahu. Největším rizikem jsou dluhy na nájemném a na službách.
Prioritou makléřské práce při pronájmu by tedy měla být včasná a důsledná lustrace. Zájemce o pronájem bytu nebo domu by měl makléři předložit reference z předešlého bydliště (např. poskytnout kontakt na pronajítele), poskytnout kontakt na svého zaměstanavatele a souhlasit s nahlédnutím do registru dlužníků (ověření, zda nehrozí exekuce z důvodu nedoplatků za sociální a zdravotní pojištění). V případě, že se zájemce o pronájem zdráhá poskytnout podklady k prověření své bonity, má se za to, že nebude kvalitním nájemcem. Co se týká úhrady za energie, doporučujeme majitelům, aby smlouvy o odběru energií nechal uzavřít přímo nájemce. Tím je nájemce motivován k hospodaření s energiemi (plyn a elektro).
Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz
Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.
Vložit dotazTémata poradny
Vyhledávejte v poradně