Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od Martin Štrunc

Pochybení realitní kanceláře

Dobrý den, prosím ještě o radu, jak máme postupovat, kdy do konce blokační doby nedojde k uzavření kupní smlouvy z důvodu chyb zprostředkovatele Fincentrum reality - nejdřív uvedení, že prodávající je vdova, ale paní je vdaná a bez souhlasu jejího manžela na zástavní smlouvu nemůžeme čerpat hypotéku. Chyba - trvalé bydliště prodávající v ČR, ale paní žije na Ukrajině, což nyní je problém, ale vše se řeší od října, takže kdyby se Fincentrum snažilo, vše se dalo napravit. Další chyba - chybná plná moc pro zastupujícího syna žijícího v ČR, od právního oddělení Fincentra, pro katastrální úřad nepřijatelná. Nyní se blíží konec blokační doby, my chceme koupit, prodávající údajně chce prodat, ale z důvodu chyb Fincentra je obchod nerelizovatelný. Vznikly nám nemalé náklady, máme podepsanou hypotéku, prodané své bydlení, což je největší průšvih, Fincentrum má stále našich 272 214 Kč, přitom s námi přestali komunikovat, zřejmě až těsně na konce blokační doby nám oznámí, že nic nekoupíme a tím to skončí. Máme nárok na náhradu všech nákladů po Fincentru? Těžko nám Prodávající dá nějaké smluvní pokuty, když vlastně k obchodu nedošlo jen z důvodu Fincentra, prodávající ani kupující za to nemůže? Určitě vše budeme řešit a již jsme začali přes advokáta, ale i to jsou další nemalé náklady, bydlím již v nájmu s dětmi a oni se nám smějí za zády. Prosím o radu jak se bránit takovému chování realitní kanceláře. Moc děkuji.

Počet komentářů v příspěvku Pochybení realitní kanceláře 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Pochybení realitní kanceláře546x zobrazeno
Příspěvek Pochybení realitní kanceláře vytvořil IvaIva

Dobrý den, z toho, co píšete, je zřejmé, že došlo k závažnému pochybení ze strany RK. Překvapuje mě, že je možné se dopustit tak zásadních chyb. To svědčí o naprosté neprofesionalitě makléře a potažmo také RK.  Jak problém řešit? Jediná správná cesta, pokud RK nekomunikuje, je řešit to cestou advokáta, což jste učinili. Je zřejmé, že jste podepisovali dvoustrannou blokační smlouvu. Nevím, jak je sepsaná, ale podle nového zákona o realitním zprostředkování má mít zákonem dané náležitosti. Pokud je nesplňuje a zprostředkovatel neplní co je jeho smluvní povinností, je nutno definovat, kdo zmařil podpis kupní smlouvy. V rezervační smlouvě by mělo být stanovené, jak postupovat v případě, když jedna ze stran (kupující, prodávající nebo zprostředkovatel) zmaří obchod. Ten, kdo obchod zmaří, musí zaplatit smluvní pokutu, jejíž výše by měla být stanovena v blokační smlouvě. Takže pokračujte s advokátem. Pokud je to tak, jak popisujete, máte velkou šanci se vrácení blokačního poplatku, nebo jeho velké části domoci.  Poučení pro vás do budoucna? Trvat na trojstranné blokační smlouvě a před jejím podpisem ji dát zkontrolovat právnímu zástupci.  Přesto bych  to ještě nevzdával, pokus prodávající chtějí nemovitost prodat a vy jí chcete koupit, trvejte na prodloužení doby blokace, na odstranění chyb, uvedení správných údajů. Věřím, že zprostředkovatel udělá vše pro to, aby dotáhl obchod do konce a nemusel platit smluvní pokutu.  Držím pěsti ať se podaří obchod dotáhnut do zdárného konce.

Josef Mrňous




Dobrý den, 

z mého pohledu se opravdu jedná o pochybení RK, příčinu vidím v neprofesionálním přístupu RK s mnoha chybami. Toto je určitě na advokáta a je dobře, že jste již takto začali řešit. Požádejte RK o prodloužení rezervace a dotažení obchodu. Pokud by se Vám toto nepodařilo, tak z mého pohledu máte velkou šanci na vrácení blokačního poplatku. Nicméně je potřeba dobře projít smlouvu, kterou jste s RK uzavřeli. RK nebo daný makléř by měl z mého pohledu blokační úhradu vrátit v plné výši už je proto aby si zachoval alespoň trochu dobré jméno. 

Přeji ať vše co nejlépe vyřešíte. 

Václava Soukupová

Dobrý den,

pokud je uzavřena dvojstranná rezervační smlouva s RK a nedojde k podpisu kupní smlouvy z důvodů na straně RK nebo prodávajících, má samozřejmě kupující nárok na vrácení rezervační (blokační) zálohy a pravděpodobně uspěje také s nárokem na náhradu škody u RK.

Pokud je uzavřena trojstranná rezervační smlouva (prodávající + kupující + RK), která obvykle obsahuje mnohem více prohlášení, práv a povinností nejen kupujících, ale také prodávajících, bude z takové smlouvy zřejmé, kdo smlouvu porušil, jaké z ní plynou sankce, popřípadě možnosti náhrady škody.

Pokud chcete koupit a prodávající prodat, věřím, že k dohodě nakonec dojde a že realitní zprostředkovatel se k celé situaci postaví čelem.

Z uvedeného popisu situace plynou některá doporučení pro klienty, kteří se teprve chystají prodávat či kupovat:

-          Prodávající i kupující by měli požadovat podpis trojstranné rezervační smlouvy. Oběma stranám dává větší jistotu a vymahatelnost ujednání;

-          Kupující by neměl podepisovat hypoteční úvěrovou smlouvu, pokud neexistuje finální dohoda na podobě smlouvy kupní. Ideální stav je podpis v jeden den, riziko čehokoli se tak snižuje na minimum;

-          Kupující by neměl prodávat vlastní nemovitost, aniž by měl dostatečně zajištěno stěhování do nového bydlení. „Akce kulový blesk“ je náročná disciplína;

-          Stejně tak by měl být opatrný prodávající, který nemá zajištěné následné bydlení, popřípadě by si měl smluvně zajišťovat dostatečné lhůty pro předání prodávané nemovitosti.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru