Jednání v rozporu s nájemní smlouvou - nájemník porušuje noční klid, obtěžuje sousedy, neplní smluvní závazky... Co mohu dělat?
4 komentáře
1576x zobrazeno
Redakce
12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Opět – komunikovat, sjednat nápravu. Při vážnějších problémech dát výpověď či uzavřít dohodu o ukončení nájmu.
12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Ochrana nájemníka je silná a umožňuje pronajímateli vypovědět nájemní smlouvu pouze ze zákonem stanovených důvodů. V ostatních případech může být výpověď podaná jen s právoplatným vyjádřením soudu. Pronajímatel může vypovědět nájemní smlouvu v případě, že nájemník své povinnosti prokazatelně a hrubě porušuje. I v tomto případě zákon stanovuje výpovědní dobu v délce tří měsíců, lhůta počíná plynout od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď byla doručena nájemci.
12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Majitel mu musí dát výpověď nájemní smlouvy ve lhůtě 3 měsíců.
12. 12. 2019
Kontaktovat redakci
Vždy nejprve doporučuji komunikovat a snažit se s nájemcem domluvit. Podle zákona může pronajímatel nájemní smlouvu vypovědět jen v takovém případě, kdy nájemce své povinnosti porušuje “ hrubě” (tj. např. demolování vybavení bytu nebo domu, policejní zásah proti rušení nočního klidu), nebo také může jít o opakované nedodržení pravidel pro chování v domě (obvykle určují stanovy nebo domovní řád). Vždy záleží na konkrétní situaci, četnosti a závažnosti porušení. Pokud se tedy jedná o hrubé nebo opakované porušování nájemní smlouvy, může pronajímatel dát nájemci výpověď s výpovědní dobou v délce tří měsíců, lhůta počíná plynout od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co byla výpověď doručena nájemci.
Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz
Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.
Vložit dotazTémata poradny
Vyhledávejte v poradně