Je lepší prodávat rekonstruovaný nebo nerekonstruovaný byt?
Rádi byste prodali byt a nevíte, jestli se před tím ještě pustit do rekonstrukce, aby byl u zájemců žádanější, a vy jste mohli nasadit vyšší prodejní cenu? Nebo přemýšlíte nad jednodušší a pohodlnější cestou a byt se pokusíte prodat v současném stavu? Která z variant je lepší?
V první chvíli asi každého z nás napadne, že vylepšená nemovitost je lákavější, protože můžeme žádat o vyšší cenu. Je však taková nemovitost i dobře a rychle prodejná? Odborníci na realitním trhu se shodují, že nikoliv. Málokdo se totiž při rekonstrukci trefí do vkusu budoucích potenciálních majitelů. Jinými slovy, provedená rekonstrukce Vám zúží množství potenciálních zákazníků.
Z hlediska kupujícího jsou jednoznačně žádanější nemovitosti před rekonstrukcí a to z mnoha důvodů. Nejen, že je nemovitost při koupi levnější, ale kupující si může vymyslet dispoziční řešení dle svých požadavků a nemusí brát ohledy na již provedené úpravy, které mu třeba ne zcela vyhovují. Rozhodování budoucího majitele často ovlivňuje také účel za jakým byt pořizuje. V případě, že se jedná o investiční nákup a nový majitel neplánuje v bytě bydlet, ale chce jej pronajímat, je určitě méně náročný, co se týče současného vybavení. I v tomto případě je tedy lepší provést pouze základní úpravy.
Jak již bylo uvedeno výše, vkus každého z nás je odlišný a při rekonstrukci nemovitosti to platí dvojnásob. V případě, že i přes možné mínusy chcete do prodávaného bytu investovat, volte kompletní, kvalitní a vkusnou rekonstrukci, nejlépe po konzultaci s odborníky, kteří se orientují v současných trendech a materiálech použitých pro vybavení. Snažte se také vyhnout extrémům a vyberte spíše neutrální řešení. Všechny jiné varianty, jako například částečná rekonstrukce, nebo jen povrchová rekonstrukce "na oko", působí při prodeji potíže. Prodávající v těchto případech zpravidla požadují podstatně vyšší cenu, než je kupující ochoten akceptovat a nemovitost je proto málo poptávána.
Pokud se tedy na věc podíváme očima prodávajícího, můžeme konstatovat, že investice do prodávaného bytu se nevyplatí a pokud ano, musí se jednat o dobře naplánované a promyšlené úpravy, které jsme předem konzultovali s architektem, bytovým designerem a nejlépe i s realitním makléřem, který bude nemovitost prodávat.
V případě, že prodáváte byt v původním stavu, realitní makléři doporučují provést úklid, drobné úpravy, vyklizení a vymalování bytové jednotky. I takové drobnosti mohou rozhodnout o rychlejším rozhodnutí budoucího majitele akceptovat vaší nabídku.